Geçtiğimiz hafta gündemi oldukça meşgul eden indirim furyası, yerini kargo gönderileri kabusuna bıraktı.

Black Friday, Cyber Monday, Efsane Günler, Muhteşem Cuma gibi indirim günleri sona erdi ve alışveriş yapanlar heyecanla ürünlerini beklemeye başladı. Fakat bu beklemenin uzun bir süre alacağını sizlere söyleyebiliriz.

İndirim günlerinde yaşanan sistemsel problemler sebebiyle sayfaların görüntülenememesi, ardından ödeme sistemlerinde yaşanan problemler ve şimdi de kargo teslim süreleri tüketicileri çileden çıkarmaya başladı.

Çok nadir de olsa, gerçekten indirim yapılmış olan ürünleri alabilen tüketiciler, maalesef ürünlerine halen kavuşabilmiş değil. Biz de bu deneyimlemeye katılabilmek adına, indirimli ürün sattığını reklamlarda duyuran markalardan alışveriş yaptık ve süreci takip etmeye başladık. Bazı online ticaret sitelerinden ürünler İstanbul içi gönderi olmasına rağmen 3-4 günde ulaştı, bazıları ise 6 gün geçmesine rağmen halen ortada yok.

Satın almış olduğunuz ürünlerin durumu hakkında kargo şirketlerinden bir cevap alabilmek zaten mümkün değil, satıcılar da ürünleri gönderdikleri halde müdahale edemiyorlar, Çünkü ürünler kargo şirketlerinin ana depolarına çekilip bekletiliyor. Örneğin, İstanbul Şişli‘den İstanbul Bağdat Caddesi‘ne gelmesi gereken ürün, kargo şirketinin Arnavutköy Merkez Deposunda yaklaşık 2 gündür bekliyor. 2 Aralık tarihinde gönderilen ürün İstanbul içi olduğu halde 3 gün olmasına rağmen ulaşmadı ve bugün de ulaşması zor gözüküyor.

Aslında kampanyadan ürün alınabilmesinden çok, ürünü teslim almanız zorlaşıyor diyebiliriz. Günlerdir televizyon reklamı yapan online ticaret sitelerinden bir tanesi teslim süresi olarak 25 gün aralığını gösteriyor ki, bu gerçekten çok uzun bir tarih aralığı.

Bu süreçler devam ederken, siz normal gönderi için saat 17:30 a kadar kargo gönderisi kabul eden Yurtiçi Kargo firmasına gidiyor ve gönderi yapmak istediğinizi söylüyorsunuz. Ancak görevli size, kotalarının dolduğunu söylüyor. Tabii ki, buna bir anlam veremiyorsunuz ve “kota mı?” ne alaka diye içinizden geçiriyor veya soruyorsunuz. Yurtiçi Kargo yaptığı açıklama ile online internet sitelerinin gönderilerine kota koyduğunu ve daha fazla aksaklık yaşanmasının bu şekilde önüne geçilebileceğini planladıklarını söylerken, aslında tüm gönderilere kota konulduğunu bugün Yurtiçi Kargo şubesinde öğreniyoruz.

Hizmet sektöründe yer alan bir marka basın açıklamasında belirttiği gibi yalnızca online alışveriş sitelerine diğer tüm Yurtiçi Kargo kullanıcılarına kota koyduğunu belirtmiyor.

Tüketici dostu olmayan, şeffaf değil de, gri kalacak şekilde yapılan yanıltıcı açıklamalar, kullanıcıları mağdur etmekten başka bir işe yaramayacaktır.Bu sebeple Türkiye‘de marja haline gelmiş olan firmaların açıklamalarında ve hareketlerinde eş zamanlı davranması oldukça önemlidir. Tüketicilerin kargo gönderilerinde daha seçici olması için kendilerine gerçekten iyi hizmet sunan ve sorunlara çözüm getiren firmaları kullanmasını önerebiliriz.

@YuksekTeknoTv