Gerçekleştirilen özel basın davetiyle “2019’dan 2020’ye Türk Telekom” hakkında değerli bilgiler Türk Telekom CEO’su Ümit Önal tarafından davetlilere aktarıldı

Ümit Önal konuşmasına, Türk Telekom‘un yaptığı yatırımları ve gerçekleştirmeyi planladıkları projelerini aktararak başlarken, fiber altyapıdan 5G teknolojisine kadar birçok konuya değindi.

Samimi açıklamaları ve hedefleriyle hem izleyenlere hem de kurum içindeki diğer yöneticilere oldukça faydalı ve güven verici bilgiler sunan Ümit Önal, geçmiş ve gelecek çalışmalar ile ilgili rakamları da paylaştı.

Ümit Önal, toplam 7,5 milyon kilometrelik fiber ağ yatırımı gerçekleştirdiklerini anlatarak, 2020 yılında İstanbul’da altyapısı olmayıp, altyapı talep eden her müşteriye “En geç 1 hafta içerisinde fiber hizmeti ulaştırma sözü” verdi.

Türkiye’nin şu anda sahip olduğu fiber altyapısıyla 5G öncesi büyük bir atılım gerçekleştirmiş olduğunu aktaran Önal, OECD ülkelerinin ortalamaları dikkate alındığında yüzde 20 seviyesindeki abone ile fiberleşme oranıyla Türkiye, bu kategoride ABD, Kanada, İsviçre, Hollanda, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve Belçika gibi gelişmiş ülkeleri geride bıraktığını aktardı.

Türk Telekom‘un, yatırımlarıyla 2019 Aralık itibariyle toplamda 303 bin km fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağ uzunluğuna ulaşmış olduğundan da bahseden Ümit Önal, 2019 yılının Türk Telekom için oldukça başarılı geçtiğini kaydeden Önal, yılın ilk 9 ayında yüzde 15,6’lık büyüme ve 1,9 milyar TL net kâr ile son 11 yılın gelir artışında rekor kırdıklarını söyledi.

Türk Telekom’un bu toprakların milli bir değeri olduğunun altını çizen Ümit Önal, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydetti. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, ülkenin dijital dönüşümüne son 14 yılda 16,2 milyar dolar yatırım yaptıklarını, dijitalleşmenin olmazsa olmazı fiber altyapılarını ise son 10 yılda 10 kattan fazla artırdıklarını da belirtti.

Sadece son 2 yılda fiber hizmet verilebilecek hane sayısını ikiye katladıklarını söyleyen Ümit Önal, yapılan bu yatırımlarla 2 yılda yaklaşık 2,2 milyon yeni haneye internet erişimi sağladıklarını söyledi. Türkiye’nin genişbant hane penetrasyonunu son 2 yılda %47’den %57’ye yükselttiklerine dikkat çeken Önal, diğer yandan da, internet okuryazarlığını artırmaya yönelik Birleşmiş Milletler tarafından örnek gösterilen ‘İnternetle Hayat Kolay’ gibi sosyal sorumluluk projeleri ve ‘İnternet Bizden’ başta olmak üzere hesaplı tarifelerle internet penetrasyonunun artmasına katkı sağladıklarını açıkladı. Türk Telekom sabit genişbant abonelerinin kişi başı aylık ortalama data kullanımının 2014’ten bugüne yüzde 208’lik bir rekor artışla 37 GB’dan 114 GB’a yükseldiğini kaydetti.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 2020’de de Türkiye’nin her mahallesine fiber götürme hedefiyle çalışmalarının süreceğini ifade ederek, “Türkiye genişbant internet penetrasyonunu yüzde 70 seviyelerine taşıma konusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl İstanbul’da altyapısı olmayıp altyapı talep eden müşteriye, bir hafta içerisinde fiberi yaşadıkları sokağa getirme sözü veriyoruz. İnanıyorum ki bu vaadimiz; Türk Telekom’un müşteri memnuniyetine verdiği önem açısından da, 2020’nin nasıl bir yıl olacağına dair ipuçları veriyordur” dedi. Önal, “Türk Telekom olarak altyapı yatırımlarımızın hızını kesmeden milli teknoloji dönüşümünün her adımında var olmayı sürdüreceğiz. Türkiye için değer yaratarak Türkiye’yi geleceğe bağlamaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

@ardameric