Samsung’un kendi segmentinde lider olarak tanımladığı Note serisinin son üyesi olacak olan Galaxy Note 8, bugün saat TSİ ile saat 18:00′ de New York’ da yapılacak lansman ile tüketicilere sunuluyor.

Samsung bir önceki model olan Galaxy Note 7 serisinde yaşadığı hüsranı, yeni seride telafi etmek istiyor. Dikkat çeken bir nokta ise, Galaxy S8 serisini, Türkiye‘ de eş zamanlı olarak lanse eden Samsung’ un, Galaxy Note 8 lansmanında böyle bir organizasyonu Türkiye’ de tercih etmemesi olarak görülüyor.

Galaxy Note serisini merak eden tüketiciler, New York‘ta gerçekleştirilecek olan lansmanı Türkiye saati ile 18:00 internet üzerinden canlı olarak izleyebilecekler. Ayrıca, iOS ve Android kullanıcıları işletim sistemlerinin kendi mağazaları üzerinden edinecekleri UNPACKED 2017 uygulaması üzerinden lansmanı canlı olarak takip edebilecekler.

iOS kullanıcıları burayaAndroid ise buraya, tıklayarak uygulamayı telefonuna indirebilir ve canlı yayını takip edebilirler.

Note serisinin yeni üyesi olan Galaxy Note 8, tıpkı Galaxy S8 ve S8+ da olduğu gibi Infinity Display (Sonsuz Ekran) özelliğiyle diğer markalardan farklılaşmaya gayret ediyor. Tabi ki, her zaman olduğu gibi Note serisinin en büyük silahı S-Pen. Her yıl daha fazla geliştirdiği S-Pen, Note serisine farklılık katıyor.

Infinity Display ve S-Pen haricinde Samsung‘ da bir diğer yenilik olarak Dual Camera (Çift Kamera) kullanımı Note 8 ile başlıyor. Rakiplerinin bir çoğunun geçtiğimiz yıl kullanmaya başladığı teknolojiye biraz geç de olsa, yeni modeliyle yanıt verebildiğini gözlemliyoruz. Çift Kamerası ile diğer markalardan çok büyük farklılıklar sunmayacağı tahmin edilen Galaxy Note 8‘in, optik yakınlaştırma ve alan derinliği (Bokeh) efektini yeni modeliyle tüketicilere aktaracağı görülüyor.

Samsung Galaxy Note 8, bir önceki modelde yaşanan pil problemi ile ardı ardına gelen olumsuzlukları unutturmak ve belki de yüksek çıkacağı tahmin edilen fiyatını daha çekici kılabilmek için yurtdışında çeşitli aksesuarlar hediye edecek. Ön siparişte tüketicilere, Gear 360 Camera ve 256 Gb. Hafıza Kartı hediye etmesi beklenen Samsung‘ un, Türkiye’de de benzer bir kampanya ile tüketicilerle buluşacağı tahmin ediliyor.

Galaxy Note 8’in teknik özelliklerine değinecek olursak, 6 Gb Ram ve Qualcomm Snapdragon 835 ile piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Android işletim sistemini kullanacak olan Galaxy Note 8‘in yüksek bir ihtimalle ve maalesef paket içeriğinde 21 Ağustos tarihinde tanıtılan yeni işletim sistemi Oreo 8.0 ile gelmeyeceği öngörülüyor. Samsung’ un S8 ve S8+ ile birlikte Oreo 8.0 güncellenmesini alması beklenen ilk cihazın ise, Galaxy Note 8 olduğunu söyleyebiliriz. Telefon modellerine yüksek miktarlarda ödeme yapan tüketicilerin, ödediği ücretlerin karşılığı olarak işletim sistemlerinin son versiyonunu kullanmak istediği biliniyor.

Galaxy Note 8‘in, Galaxy S8 ve S8+ dan ayıran özelliklere değinmek gerekirse, Türkiye’de satılan versiyonlarını dikkate aldığımızda 4 Gb Ram yerine 6 Gb. Ram kullanılması olduğunu söyleyebiliriz. Bilindiği gibi yurtdışında Galaxy S8+ modelinin 128 Gb Dahili Hafıza ve 6 Gb. Ram ile satılan versiyonu da mevcut. S-Pen ise, Galaxy Note 8’in her zaman kullandığı en büyük artı özellik diyebiliriz. Çift Kamera kullanımı da, Galaxy Note 8’i Galaxy S8 ve S8+‘dan ayıran bir diğer özellik. İşlemci olarak Qualcomm Snapdragon 835 kullanan Samsung Galaxy Note 8, bu işlemcisiyle Galaxy S8 ve S8+ ile aynı olduğu görülüyor. Hatırlatmak gerekirse, Samsung ülkemizde Qualcomm Snapdragon 835 chipsetli versiyonlar yerine, kendi geliştirdiği Exynos 8895 8 Çekirdekli versiyonlarını satışa çıkarıyor.

En çok merak edilen konulardan bir tanesi ise, tabi ki yeni Galaxy Note 8’in fiyatı. Bilindiği gibi Türkiye‘de ön siparişte Galaxy S8 ve S8+ modelleri 4.499 TL ve 4.999 TL fiyat ile satışa sunulmuş ve Samsung’un aksesuar satışı yaptığı WA isimli sitesinde geçerli olan 400 TL hediye çeki verilmişti. Ürün belirlenen bu fiyatına da oldukça değişik tepkiler gelmişti. Ancak ürünlerin dağıtımlarına başlamadan, yani sadece 2 hafta içerisinde her iki modelinde fiyatında indirime giden Samsung yeni fiyatları 3.999 TL ve 4.499 TL olarak belirledi ve 2 hafta içerisinde 500 TL gibi büyük bir indirim yapmış oldu. O tarihlerde Samsung Türkiye‘ nin bu hamlesinin, piyasaya ön siparişte beklenen satış rakamlarını yakalayamaması olarak yansıdığı görüşleri yer aldı.

Bu sebeple Galaxy Note 8‘de aynı hata tekrarlanır mı bilinmez, ancak Galaxy Note 8 satış fiyatının 4.999 TL ve üzeri olması bekleniyor. Hatırlatmak gerekirse, şu an için Türkiye’nin önde gelen online internet sitelerinde Samsung Türkiye Garantili Galaxy S8 3.199 TL, Galaxy S8+ ise 3.449 TL‘den satılıyor. Satışa çıktığı tarihten itibaren yaklaşık 4 ay da fiyatının hatırı sayılır şekilde düştüğü göze çarpıyor. Galaxy Note serisini sevenler ise, ön siparişte hemen satın alır mı? Yoksa bir süre bekler mi? bugün ürün ön siparişe açıldıktan kısa bir süre sonra öğreneceğiz. Önümüzdeki günlerde Samsung‘un en büyük rakibi olan Apple‘ın yeni ve ilgi çekici modellerinin tanıtılacağını da düşünürsek önümüzdeki günlerin oldukça hareketli geçeceğini söyleyebiliriz.

@HandeArpaligil