Qualcomm yepyeni bir parmak izi okuyucu üzerinde çalıştığını açıkladı

Parmak izi konusunda çalışmalarını arttıran firmalardan biri olan Qualcomm yeni buluşuyla bu konuda piyasayı baştan sona değiştirmeyi başarabilecek mi?

Qualcomm lanse ettiği yeni parmak izi sensöründe ses dalgalarını kullandığını açıklamış ve bu yöntemin akıllı telefonu kilidini daha hızlı açabildiğini iddia etmişti. Samsung gibi bazı markalar ise parmak izi konusunda optik sensörleri kullanarak parmak izinin resmini çekip bunu sisteme kaydederek çalışabiliyor.  

Samsung yeni Galaxy S10 ve Note 10 serisi telefonlarında ise ekranın üzerindeki parmak izi okuyucuyu kaldırıp bu özelliği akıllı telefonun arkasına taşıdı. Samsung yeni serilerinde ise ekran kilidini açmak için iris tarama özelliğini kullanmakta karar kıldı.

Qualcomm’un 3D Sonic Sensöründe yaşanan hayal kırıklığı ise ekran kilidini açma hızının hiç de tahmin edildiği gibi hızlı olmamasıydı. Bu hız sorununun sebepleri arasında izin okunacağı parmağın doğru noktaya konulmamasıydı. Bu problemi çözmek için Qualcomm 3D Sonic Max ürününde ise parmak izi okuyucuyu çok daha geniş yapmaya karar vermiş böylece parmağı doğru noktaya koymama gibi bir sorun ile karşılaşmayıp hızlıca ekran kilidini açabilmek mümkün olacak.

@HandeArpaligil