PowerUp! Yarışması Türkiye Finali

EIT InnoEnergy tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen PowerUp! Yarışmasına, Türkiye ile birlikte Doğu ve Orta Avrupa’nın 23 ülkesinden enerji odaklı faaliyet gösteren toplam 299 startup başvuru yaptı. En çok başvurunun Türkiye merkezli startuplar tarafından gerçekleştirildiği PowerUp!’ın Türkiye finali, Sabancı Üniversitesi Teknoloji Tabanlı Girişimleri Hızlandırma Merkezi’nin (SUCool)evsahipliğinde, 10 Mayıs 2018 Perşembe akşamı, Sabancı Center’da gerçekleşti.

Yarışmaya dair değerlendirmede bulunan Sabancı Üniversitesi Teknoloji Tabanlı Girişimleri Hızlandırma Merkezi ve EIT InnoEnergy Türkiye Direktörü Başar Kaya şunları söyledi:

“Türkiye’de oldukça yeni ancak hızla gelişen bir girişimcilik ekosistemi var. Hem bölgesel öncelikler hem de global gelişmeler doğrultusunda ekosistemin en dikkat çeken girişimlerinin başında ise enerji startup’ları geliyor. Enerji piyasalarının regülasyonlara tabi süreçleri ve çoğunlukla büyük oyuncuların kontrolündeki pazar dinamikleri, startup’ların pazara girişini engelleyebiliyor. Bu bağlamda InnoEnergy gibi global enerji pazarlarına hakim ve önemli iş ortaklarına sahip bir kurumun desteği, herhangi bir startup’ı bulunduğu yerel pazarlardan global pazarlara çok kolay bir şekilde taşıyabiliyor. Bu bakımdan PowerUp yarışması, ülkemizdeki enerji girişimcilerinin EIT InnoEnergy ile ilk teması sağlamaları ve global iş ağının bir parçası haline gelebilmek adına çok önemliydi. PowerUp’ın gerçekleştiği 24 ülke içerisinden en çok başvurunun Türkiye merkezli startuplar tarafından gelmiş olması da ülkemizdeki enerji odaklı startupların globale açılma adına ne denli motive olduğunun açık bir göstergesi.”

Türkiye’de Sabancı Üniversitesi Teknoloji Tabanlı Girişimleri Hızlandırma Merkezi SUCool işbirliği ile gerçekleşen PowerUp yarışmasına başvuran 37 startup arasından seçilen 10 startup, 5-6 Mayıs 2018 tarihlerindeki Bootcamp’te konusunda uzman eğitmen, mentor ve enerji sektörü profesyonelleri ile birlikte iş modelleri üzerinde çalışma ve final gecesi performansları öncesinde sahne provası yapma imkanı buldu. Bahsi geçen 10 startup, 10 Mayıs’taki finalde enerji sektörü temsilcileri ve yatırımcıların oluşturduğu kalabalık davetli topluluğu karşısında iş fikirlerini sunma imkanı buldu.

Sahne alan startuplar; geliştirdikleri ürün ve hizmetlerin özgünlüğü, enerji sektörüne sağladıkları kazanımlar ve global pazarlardaki büyüme potansiyellerine göre jüri tarafından değerlendirildi. PowerUp Türkiye final jürisinde ise; Sabancı Üniversitesi Rektör Danışmanı Dr. Volkan ÖZGÜZ, Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Dr. Carmine DIFIGLIO, EnerjiSA-EON CTO’su Gül EROL, VESTEL Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav ve InnoEnergy İşbirliği ve Dış Fon Operasyon Sorumlusu Michal Bajda yer aldı.

PowerUp! Yarışmasının Altın Sponsoru RAFAKO’nun CEO’su Agnieszka Wasilewska-Semail yarışmanın önemini şöyle açıklıyor:

“RAFAKO olarak yaptığımız işi sadece ekipman tasarım ve üretimiyle sınırlandırmıyoruz, çevreye de büyük önem veriyoruz.Bu nedenle de InnoEnergy’nin sürdürülebilir temiz enerji alanındaki inovasyonlarla büyük bir etki yaratma misyonunu destekliyoruz. Hedefimiz, enerji üretimini olabildiğince çevre dostu yapmak. PowerUp! yarışması da RAFAKO’nun hedefleriyle mükemmel bir şekilde örtüşüyor. Umuyoruz ki, bu yarışmayla keşfedilen startup’lar temiz bir çevreye katkı sağlayacak.”
Yarışmanın ülke finalistleri 19 Haziran’da Prag’daki Žofín Palace’da diğer ülkelerin kazanan ekipleriyle karşı karşıya gelerek 30 bin Euro’luk büyük ödül ve startup’ları başarılı bir iş hayatına hazırlayacak InnoEnergy’nin sunduğu prestijli Highway® Hızlandırıcı Program’ına katılmak için yarışacak.