Türkiye pazarına bu yıl giren Çin menşeli üretici Oppo, telefonlarına güncellemeleri neden geç veriyor, hatta bazen hiç vermiyor?

Dünyada ve ülkemizde birçok akıllı telefon üreticisi neredeyse her ay yeni bir model çıkartıyor ve bir önceki modelin tabir etmek gerekirse pabucu dama atılıyor. Hem de öyle bir atılma ki, sanki bu telefonların üretimini markalar kendileri yapmamışcasına hareket ediliyor.

Özellikle yeni ürettikleri modeller ile model çeşitliliğini arttırarak her operatöre, her perakende noktasına aynı ürünü farklı isimlerle verme ve tüketicilere bu ürünleri ulaştırma çabası gerçekten çok fazla mağduriyet yaratıyor.

Bugün yeni bir marka görüyorsunuz ve tasarımını beğeniyorsunuz. Fiyatı da gayet makul gözüküyor. “Peki nasıl oluyor da, diğer markalardan ucuz oluyor diye düşünüyorsunuz”. Çünkü, 4 GB veya 6 GB Ram, 64 GB veya 128 GB Dahili hafıza gibi rakamlar size yeterli geliyor. İşte kullanıcılar tam da burada hata yapıyor. Kimse, işlemci 7nm mi 12nm mi? DDR2 Ram mi DDR3 Ram mi? CPU Snapdragon mu MTK mı? Fiyat stabilizasyonu nasıl? Android 8.1 mi Android 9 mu? diye maalesef sormuyor.

Oppo örneği ile bu duruma göz atacak olursak, 10 Ekim 2019 tarihinde 1.999 TL kampanyalı fiyat etiketi ve reklamlarla lanse edilen Oppo A5 2020 modelinin, 10 Aralık tarihine baktığımızda 1.699 TL fiyat etiketiyle satıldığını görüyoruz. Yani, model iki ay içerisinde %15 değer kaybetmiş. Bu değer kaybı ürünü satın almış tüketicileri de oldukça üzen bir durum. Borsa‘nın kaybeden kağıdı gibi fiyatı sürekli düşen bir ürüne sahip olmak olukça üzücü.

Aslında Oppo A5 2020 modelini tercih edenler sevinmeli, çünkü aynı tarihlerde 2.699 fiyat etiketiyle satılan Oppo A9 2020 modelini tercih etselerdi bugünkü fiyatının 2.299 TL olduğunu göz önüne aldığımızda %20 değer kaybı yaşamış olacaklardı. Aslına neresinden bakarsanız Oppo markalı ürünler şu anda maalesef tüketicilere değer kaybı yaşatıyor.

Bunun yanında Oppo A5 2020 modelini satın alan tüketicilere sürprizler bitmiyor. 3 GB Ram, 64 GB dahili hafızaya sahip olan modelin Snapdragon 665 (11nm) işlemciye sahip olduğunu ve 6.5″ ekranı için kullanılan 720×1600 piksel 270ppi gibi oldukça düşük bir çözünürlükle geldiğini gözlemliyoruz.

Ülkemizde Mayıs 2019 tarihinde satışa sunulmuş olan Oppo‘nun amiral gemisi modellerinden Oppo Reno modelinin en son güncellemesini Haziran ayında aldığını görüyoruz. Samsung, Huawei gibi markaların, Google‘ın sunduğu Android güvenlik güncellemelerini her ay sunduğunu düşünürsek ve birçok markanın amiral gemisi modellerinin Android 10 güncellemelerini dağıtmaya başladığına değinirsek, Oppo‘nun amiral gemisi modellerini dahi çabuk unuttuğunu ve Aralık ayına gelmişken, halen Haziran ayı güncellemesini amiral gemisi modeline sunduğunu görebiliyoruz.

Apple, Samsung ve Huawei gibi markaları tercih etmenin yazılım güncelleme ve fiyat endeksini göz önüne alarak yapılması ve özellikle Çin menşeli diğer markaların ürünlerinin mutlaka iyi araştırılmasını öneriyoruz. Bugün uygun fiyatlı görünen bir ürün yazılım veya güvenlik güncelleştirmesi almaması, ilerleyen zamanlarda telefonunuzu kullanırken sorun teşkil edebilir.

@YuksekTeknoTv