Mayıs ayından beri Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı tarafından Huawei markasına uygulanan yaptırımlar yavaş yavaş hafifliyor

2019 yılına gelindiğinde Huawei markasının yakaladığı büyüme ve 5G stratejilerinin hızlaca hayata geçirilmesinin ardından yakaladığı başarı Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın yaptırımları sonrasında sekteye uğramıştı.

Geçen sürede dünyanın güçlü Amerikan menşeli yazılım ve donanım firmaları ABD Hükümeti’nin aldığı karar gereği Huawei markasına karşı istemsiz olarak kısıtlamalara gitmek zorunda kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ticaret yasağının uzatılmasının ardından bazı ABD‘li markalar kendi hükümetlerinin ilgili noktalarına başvurarak Huawei markasına karşı verilen yaptırım kararında bazı esneklikler yapılmasını istedi.

Microsoft‘un en son yaptığı başvuru sonucunda Huawei’in Matebook notebook serilerinde microsoft ürünlerini kullanabilmesi için onay çıktı.

İlerleyen günlerde aslında Microsoft ile benzer konumda bulunan Google ve dolayısıyla Android için çıkacak kararlar da oldukça önemli.

@YuksekTeknoTv