Teknoloji dünyasının merakla beklenen günlerinden bir tanesi bugündü. Dünya’ nın en güçlü işletim sistemi olarak anılan iOS u kullanan Apple, iPhone serisinin yeni modelleri olan Apple iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerini bugün tanıttı.

Herkesin merakla beklediği, günlerdir hakkında yazılıp çizilen haberler ile gündemden bir türlü inmeyen yeni iPhone modelleri biraz evvel tanıtıldı. Tanıtılan yeni Apple iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modelleri ne yenilikler getiriyor, bir önceki seriden farkları neler, yazımızın ilerleyen satırlarında bu konulara da değineceğiz.

Ancak bu izlenimlerden evvel, Apple markasının neden diğer markalardan daha çok merak edildiğini, neden diğer markaların modelleri ve özelliklerinin günler evvel “kesin” sızıntıların çıktığı halde, Apple’ ın halen teknik özelliklerinin ve dizaynının kesinlik kazanmış bir şekilde karşımıza çıkamadığına, Apple’ ın neyi başarıp, diğer markaların başaramadığına değinelim.

Öncelikle Apple, ilgi odağının ne kadar üzerinde kalması gerektiğini iyi ayarlayabiliyor ve dozunu kaçırmıyor, spekülasyonlar her zaman başkaları tarafından yapılıyor ve hiçbir temsilci bu yorumların içine dahil olmuyor. Modellerin dizaynı kısmen veya tamamen sızdırılsa bile, teknik özellikler hiçbir zaman net olarak bilinemiyor. Burada yazılım ve donanımın kendi kontrolünde olmasının avantajını çok iyi kullanıyor.

Şimdi ise kısaca yeni modellerin teknik özelliklerine değinelim, bir önceki modelden farklı olarak hafıza kapasitesi 32 Gb. yerine 64 Gb. dan başlıyor. En üst hafıza depolama alanı ise 256 Gb. Bir önceki seride yer alan 128 Gb. artık yeni modellerde sunulmyor. Apple‘ın kendi geliştirmiş olduğu ve A11 Bionic adını verdiği Chipset oldukça akıllı yetenekleri destekler hale gelmiş olarak lanse ediliyor. Kablosuz şarj özelliğini de duyuran Applle’ın, iPhone modellerinde eksik bir özelliği kalmadı gibi gözüküyor.

Cihazları için geliştrimiş olduğu AR teknolojisini de görkemli bir şekilde tanıtan Apple, bu konuda oldukça iddialı olduğunu gösteriyor. iPhone Plus serisinin en önemli özelliklerinden bir tanesi olan depth effect yani “bokeh” efektini Portre Modu olarak oldukça geliştiren Apple, şu an için bu kulvarda rakipsiz gibi görülüyor.

Bambaşka bir görünüşe bürünen, Apple’ ın 10. iPhone ise, Apple iPhone X adıyla karşımıza çıkıyor. Dizayn, Face ID, Kablosuz Şarj, Ön Kamera Portre Modu, Animoji, OLED Ekran özellikli Super Retina Ekran gibi sayısız özellikler ile gelen iPhone X‘ in şu ana kadar çıkarılan en iyi iPhone modeli olduğunda herkesin hemfikir olduğu gibi en iyi akıllı telefon olması da muhtemel gözüküyor.

Yeni iPhone modellerinin yanında tanıtılan, Apple‘ın akıllı saati Watch Series 3, Apple TV 4K, AirPower ve iOS 11 in tanıtımını da yapan Apple’ın tanıtımı yapılan modelleri ve iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerine önümüzdeki yazımızda daha detaylı değineceğiz ve tüm ürünleri tek tek ele alacağız.

Lansmanda dikkat çeken en büyük nokta ise, diğer markalar yeni ürünlerinin fiyatlarını arttırırken Apple’ın düşürmesi oldu. Örneğin geçtiğimiz yıl 769$+Tax olarak satışa sunulan iPhone 7 Plus 32 Gb.’ın yen modeli iPhone 8 Plus 64. Gb olarak bu yıl 799$+Tax fiyat ile satışa sunuluyor. iPhone X modelini ayrı bir yere koyan Apple bu modelin 64 Gb. olan versiyonunu ise 999$+Tax olarak belirlemiş.

Apple Watch Series 1 modelinde oldukça büyük bir indirime giden Apple, akıllı saat pazarı benimdir diyor gibi gözüküyor. Watch Series 1 modelini 249$+Tax fiyatına çeken Apple’ın, yeni Watch Series 3 ve Nike+ olan spor modeli ise 329$+Tax den başlıyor. Watch Series 3 ve Nike+ modellerinin LTE destekli versiyonu ise 399$+Tax fiyatıyla satışa çıkarılacak.

Watch Series 3 ayrıca LTE destekli modeliyle de Amerika‘ da satışa çıkarılacak. Ancak Türkiye‘ de LTE destekli modelin satışa çıkarılması şimdilik planlanmıyor.

Apple TV 4K fiyatını ise, bir nceki versiyon olan Apple TV fiyatından çıkaran Apple’ın 4K ve HDR destekli modeli ise, 179$+Tax olarak belirlenmiş. Chipsetini iPad varsiyonlarıyla eşitleyen Apple TV 4K nın yeni chipseti ise A10x oldu. Bir önceki modelin fiyatını ise, 149$+Tax‘e düşüren Apple, sadece donanım olarak değil hizmet olarak da Apple TV ye yeni özellikler ekledi. 4K ve HDR kalitesindeki filmleri Apple Store üzerinden HD film fiyatıyla sunacağını açıkladı. Ayrıca birçok spor kanalı ve dizi kanalıyla da özel anlaşmalarını aktardı. Tabi bu anlaşmalar ve özelliklerin bazıları Türkiye’ kullanılabilir olamayacak.

Apple‘ın, yeni Apple TV 4K için geliştirdiği oyunları görünce, sessiz ve yavaş yavaş PS4/XBox ikilisine yeni bir rakip doğduğunu da söyleyebiliriz.

Yeni iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri 15 Eylül tarihinde siparişe açılıyor ve dağıtımları 22 Eylül tarihi itibariyle başlayacak.

Yeni iPhone X almak isteyenler ise bir süre daha bekleyecek. iPhone X 27 Ekim tarihinde siparişe açılacak ve dağıtımları 3 Kasım tarihinde başlayacak.

Apple Watch Series 3 ve Apple TV 4K ise, yine 15 Eylül tarihi itibariyle siparişe açılıyor ve dağıtımları 22 Eylül tarihi itibariyle başlıyor.

Yeni birçok özellik barındıran ve Apple‘ın en önemli silahı olduğundan, anlatımına geniş bir yer ayırmayı planladığımız iOS işletim sisteminin son versiyonu iOS 11 ise 19 Eylül tarihi itibariyle uyumlu cihazlara indirilebilir hale gelecek.

Apple‘ın Amerika için belirlediği satış fiyatlarından sıyrılıp, Türkiye fiyatlarına gelecek olursak.

Apple Watch Series 3 ve Nike+ 1.649 TL, Apple Watch Series 1 1.199 TL, Apple TV 4K 999 TL, Apple TV ise 819 TL den satışa sunulacak.

Apple Watch Series 3 29 Eylül, Nike+ ise 5 Ekim itibariyle satışa açılacak. Apple TV 4K ise, Amerika ile aynı anda 15 Eylül tarihi itibariyle satışa açılacak.

iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin ön sipariş ve dağıtım tarihleri ise henüz belirsizliğini koruyor.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, sırasıyla diğer ülkelerde satışa çıkacak olan yeni iPhone modellerinde, ülkeler belirli kriter ve kategorilere göre dağıtıma listesine alınıyor. Türkiye‘ nin 3. etap dağıtımlarda olacağı da lansmanda ortaya çıkmış oldu.

Apple iPhone X Tanıtım Filmi

Apple iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Tanıtım Filmi

@ardameric