Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın Huawei markasına verdiği ikinci 90 günlük süre yarın doluyor

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Huawei markasına uyguladığı yaptırımların bir kısmını askıya alan ikinci 90 günlük süre 19 Kasım (yarın) tarihinde doluyor. Huawei kullanıcıları ise yarından sonra ne olacağını merakla bekliyor.

Yaptırımların Huawei markasını zora soktuğu ve kullanıcıların Huawei ürünlerine güncelleme alamama paniği yaşadığı zor günler devam edecek mi? İşte yarından itibaren bu sorunun cevabı ortaya çıkacak.

Mate 30 Pro modeli ile güzel bir telefon ortaya çıkmış olsa da, Google servislerinden mahrum olması sebebiyle maalesef bu model ülkemizde olduğu gibi birçok Avrupa ülkesinde satışa çıkarılamadı.

Google Servisler yoksa Android telefon yok sayılır
Google servislerinin olmadığı bir android dünyasında birçok Google özelliği kullanılamaz ve istenilse de sonradan yüklenemez oluyor. Bu durum da tüketiciler için bir sorun halini alıyor.

Peki 90 günlük sonunda ne olması bekleniyor?
2019 Yılı’nın Mayıs ayından itibaren ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Huawei markasına uygulanan “Kara Liste” prosedürü markanın geleceğe yönelik planlarını da olumsuz etkiledi.

Bir 90 günlük süre daha gündemde
Huawei için 17 Şubat 2020 tarihine kadar bir 90 günlük süre daha verilmesi kuvvetli bir ihtimal olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, Huawei ile iş yapmak isteyen birçok ABD’li şirket olduğunu ve bunların lisans başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

Huawei ile iş yapmak isteyen güçlü ABD markalarının yeni 90 günlük süre verilmesinde etkili olacağı tahmin ediliyor.

Durumlar böyleyken hemen herkesin aklına ülkemizde Huawei markalı telefon alınabilir mi sorusu geliyor. Google servislerinin güncelleme alamayacağı, güvenlik güncellemelerin de aksaklık yaşanabileceği, yeni işletim sistemi güncellemesi alamayacağı gibi sorular gündemden düşmüyor.

Huawei markasının geleceği, Türkiye‘de aldığı kararlar ve sonucunda tüketicilerin nasıl hareket etmesi gerektiğiyle ilgili olarak kısa bir süre sonra sizlere detaylı bilgiler sunacağız. Bizi takipte kalın…

@YuksekTeknoTV