Google’ın amiral gemisi modeli olan ve Android ekosisteminin en güncel ve güçlü cihazı olarak kabul gören Pixel 4 kamera özellikleriyle yine bambaşka

Google‘ın ilk olarak Nexus ismiyle piyasaya sürdüğü ve ardından Pixel model ismine çevirdiği kendi, markasını taşıyan modellerinin sonuncusu ve en güçlüsü olan Google Pixel 4 kamera özellikleriyle dikkat çekiyor. Yüksek Teknoloji Dergisi‘nin en son sayısında ayrıntılı olarak yer alan Google Pixel 4 hakkındaki detayları sizlerle paylaşıyoruz.

TÜM DETAYLARIYLA KARŞINIZDA GOOGLE PIXEL 4
Fotoğraf çekimi kalitesiyle kendisinden çok fazla söz ettiren ve Google’ın kendi markasıyla piyasaya sürdüğü Pixel modelleri, akıllı telefon dünyasının en çok konuşulan modellerinden olduğu göze çarpıyor. 15 Ekim tarihinde Google tarafından lanse edilecek olan Google Pixel 4 Serisi hakkında merak edilenleri, sizler için özel olarak kaleme alıyorum.

SAF ANDROID VE EN HIZLI GÜNCELLEME DESTEĞİ
Google’ın yarattığı ürün olan Pixel serisinin bu kadar çok ilgi görmesi ve her yıl çıkardığı modellerin merakla beklenmesinin birçok sebebi var. Bu sebeplerden bir tanesi de Google’ın Android işletim sisteminin en son sürümünü ilk olarak Pixel modellerinin kullanması. Tıpkı Apple’ın iPhone modellerinde olduğu gibi lanse edilen yeni işletim sisteminin güncellemesi ilk olarak Pixel modellerine geliyor. Sadece bu durum bile Pixel modellerinin ilgi görmesinde büyük rol oynuyor.

TEK KAMERA İLE HARİKALAR YARATAN PIXEL 3XL
Son yıllarda adeta kamera savaşlarına şahit olduğumuz dönemde Google Pixel modellerinin geçtiğimiz yıl tek kamera ile lanse edilmesi oldukça garip karşılanırken, gece çekimi, portre ve geniş açılı selfie gibi önemli özelliklerin de dahil olduğu Pixel 3XL’ ın fotoğraf çekimlerini görünce, kameranın tek olmasının hiçbir negatif yönü olmadığı açıkça anlaşıldı.

TEK KAMERALI PIXEL 3 SÜPERDİ, PEKİ İKİ KAMERALI PIXEL 4 NASIL?
Aslında Pixel 3XL arka kamera olarak tek kamera olsa da, ön kamera da çift kameraya sahipti ve çift kamerayla hem portre, hem gece çekimi, hem de geniş açılı çekimlerde muazzam bir fotoğraf kalitesine sahipti. Pixel 4XL’ın bu özelliklerini daha da ileri taşıyacağını düşünürsek benzersiz fotoğraf çekim kalitesine sahip bir model geliyor diyebiliriz.

SADECE ARKA TARAFINDA 2 KAMERA OLMASI MI FARKLI KILIYOR?
Herkesin merak ettiği bazı farklı sorular da var. Tartışmasız olarak normal, portre ve gece çekimlerinde oldukça kaliteli görüntüler çekebilen Pixel serisinin yeni modelinin de en iyi fotoğraf kalitesine sahip olan ürünlerden bir tanesi, hatta belki de birincisi olacağı aşikar. Peki, “yeni Pixel donanımsal ve farklılık olarak teknolojiseverlere neler sunacak?” diye sorduğumuzda, ön kısımda yer alan sensörleri ile “motion sense” yani harekete duyarlı çalışma sistemiyle akıllı telefonlara yeni bir standart mı getirecek? Sorusunun cevabı belki de net bir şekilde evet olacak.

MOTION SENSE NEDİR?
Google’ın yeni modeli Pixel 4XL’ın ön kısmına entegre ettiği kamera ve sensörler sayesinde çalışan sistem kullanıcının hareketlerine göre tepki veriyor. Örneğin eliniz ile bir işaret yaptığınızda kamerayı açabiliyor, mesajlarınızı okuyabiliyor veya arama cevaplayabiliyorsunuz.

PARMAK İZİ TARAYICISINA ELVEDA
Ekran altı, yan taraf, arka taraf derken Google yeni Pixel 4XL serisinde parmak izi tarayıcı özelliğini kaldırdı ve Apple Face ID benzeri bir sistemi yeni modelinde kullanarak farklı bir güvenlik sistemi kullanmaya karar verdi.

GOOGLE PIXEL 4 ÜLKEMİZE GELECEK Mİ?
En çok sorulan sorulardan bir tanesi de Google Pixel serisi telefonların resmi ithalat olarak Türkiye’ye gelip gelmeyeceği. Bu merak edilen konuyu Google Türkiye yönetiminde bulunan dostlarımıza da sorduk. Ancak, maalesef Türkiye’deki ötv, kdv gibi maliyet yükseltici etkenler sebebiyle, zaten ucuz bir fiyata sahip olmayan Pixel modellerinin şimdilik Türkiye pazarında istenilen miktarda satabilmesinin mümkün olmadığı, dolayısıyla resmi olarak Google tarafından kısa dönemde getirilmesi planlanmadığı cevabını aldık.

EN İYİ KAMERALI TELEFON OLABİLİR Mİ?
Google
’un sahip olduğu algoritma sayesinde mükemmel fotoğraflar çeken Pixel modelleri kağıt üzerinde olmasa da reel dünyada en iyi fotoğraf çeken akıllı telefon modeli olabilir. Hatta şu sıralar birçok yayın tarafından servis edilen, tamamen karanlık olan dış mekanda yıldızların fotoğrafının çekildiği ve neredeyse tüm samanyolunun net bir şekilde görüldüğü kareler halen herkesin aklında.

GOOGLE PIXEL 4 VE PIXEL 4XL FİYATLARI NASIL?
Teknoloji severlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ise bu özel modellerin fiyatı. Her yıl olduğu gibi Apple iPhone modellerinden çok da aşağıda bir fiyat konumlanması yapmayacağını bildiğimiz ve 90Hz ekran, Motion Sensor ve Face Unlock gibi yeniliklerin yer alacağı Google’un yeni modellerinin 15 Ekim tarihinde lanse edilecek olan resmi satış fiyatlarının aşağıda yer aldığı gibi olacağı tahmin ediliyor.
Pixel 4 64 GB 799 USD
Pixel 4 128 GB 899 USD
Pixel 4XL 64 GB 899 USD
Pixel 4XL 64 GB 999 USD

İLGİ ÇEKİCİ RENKLER İLE GELİYOR
Clearly White (Beyaz), Just Black (Siyah) ve Oh So Orange (Turuncu) renkleriyle oldukça canlı ve farklı bir tasarım sunuyor.

Daha fazla detay ve diğer konular için Yüksek Teknoloji Dergisi‘nin en son sayısına aşağıda yer alan link aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

https://www.haberler.com/teknolojinin-kalbi-simdi-haberler-com-da-atiyor-12629965-haberi/

@YuksekTeknoTv