Google Pixel 4 modeliyle birlikte tanıttığı Live Caption Canlı Yazı özelliğini Pixel 3/3a modellerine dağıtmaya başladı

Google‘ın ekim ayında gerçekleştirdiği ve Pixel 4 modelini tanıttığı lansmanın en dikkat çekici yazılım özelliklerinden bir tanesi Live Caption Canlı Yazı özelliği olmuştu.

Peki bu özellik ne işe yarıyor? Aslında tanıtıldığı an itibariyle ilgi çekmesinin sebebi, yazılımın oldukça geniş bir kullanım alanı olmasıydı. Örneklemek gerekirse, bir video seyrediyorsunuz ve sesin kaydı oldukça düşük veya sesli bir ortamda bulunduğunuz için videodaki sesleri duyamıyorsunuz veya size bir video gönderisi geldi ve bulunduğunuz ortamdakilerin bu videonun sesini duymak istemiyorsunuz. İşte bu gibi durumlarda Live Caption özelliği devreye giriyor ve video içerikte yer alan konuşmaları konuşmanın anıyla aynı anda alt yazıya çeviriyor. Bu gerçekten mükemmel bir deneyimleme oluyor.

Live Caption özelliğinin yalnızca video değil, sesli mesajlar içinde kullanılabilmesi, kullanım alanını biraz daha genişletmiş oluyor.

Google Pixel 4 modeline özel olarak gelen bu özellik, diğer Pixel kullanıcılarına oldukça üzmüştü. Çünkü donanımsal olarak Pixel 3/3a modellerinin rahatlıkla karşılayabileceği bu özellik ilk etapta yalnızca Google Pixel 4 kullanıcılarına açılmıştı.

Google verdiği haber ile birlikte Live Caption özelliğinin Pixel 3/3a modelleri için dağıtımına başladığını duyurdu. Şimdi gelelim herkesin merak ettiği soruya. Pixel 3/3a ve Pixel 4 modellerine özgü olan bu özellik Türkçe‘yi destekliyor mu? Her ne kadar Pixel modelleri ülkemizde resmi olarak satışta olmasa da, bu modelleri kullananlar telefonlarından oldukça memnun ve bu haber birçok kullanıcıyı heyecanlandırıyor.

Ancak şunu söyleyebiliriz ki, maalesef Live Caption özelliği şimdilik yalnızca İngilizce dilini destekliyor. Ancak Google‘ın planları arasında bu uygulamanın kullanım dilinin genişletilmesiyle ilgili çalışmalar önümüzdeki yıl gerçekleştirmeyi planlar arasında yer alıyor. Hatta bununla da yetinmeyip, farklı üreticilerin cihazlarında da kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüyor.

@ardameric