Google, Türkiye’de kullanılan Android uygulamaları hakkında yaptığı açıklama ile gündemde

Rekabet Kurumu’nun Google’a haksız rekabetten dolayı kestiği cezanın ardından Google, iş ortağı olan ve Türkiye’de faaliyet gösteren firmalara bir yazı gönderdi ve ardından yaptığı açıklamayla kamuoyunu bilgilendirmişti.

Google‘ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortakları ile olan anlaşmalarda değişiklik yaptıklarını belirtti. Kasım ayında gerçekleştirilen değişikliklerin “Rekabet Kurumu tarafından uygun olarak verilmediği” kararına da değinilmişti.

Google‘ın yaptığı açıklama aşağıda yer almaktadır.

Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.
Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Şu an için 12 Aralık tarihinden sonra piyasaya yeni sürülecek olan Android işletim sistemli telefonlarda, Google Mobil Hizmetleri (Google Mobile Services, GMS) yer alamayacak.

Bu yeni cihazlarda işletim sistemi olarak Android kullanılmaya devam edilebilecek, fakat Google’ın aşağıda yer alan belirli uygulamaları yeni cihazlara yüklenemeyecek: Google Arama, Google Chrome, YouTube, Google Play Store, Google Drive, Gmail, Google Duo, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, Google Play Filmler, YouTube Music.

Bakalım Google Uygulamalarını, iş ortaklarına gönderilen yazının ve yapılan açıklamanın ardından önümüzdeki günlerde nasıl bir sonuç bekliyor olacak. Yaşanan bu durumun sonucu olarak Türkiye‘de satılan Android işletim sistemli cihazlarda Google uygulamaları ön yüklü olarak gelmeyebilir ve bunun yanında yaşanan durumun büyüklüğüne göre hizmet de veremeyebilir. Konuyla ilgili gelişme yaşandıkça detayları sizlerle paylaşacağız.

@YuksekTeknoloji