Disney, daha önce gerçekleştirdiği satın almalar ile lider olduğu eğlence sektöründeki yerini perçinlemişti ve şimdi de Disney Netflix ‘in peşinde

Pixar gibi büyük bir firmayı 2006 yılında bünyesine katan Disney, bundan üç sene sonra ise, yani 2009 yılında bu defa, Marvel Entertainment‘ı satın alarak sinema sektöründe büyük yankı uyandırmıştı ve şimdi de Disney Netflix ‘in peşinde haberlerinin kulislerde dolaşmaya başladığını söyleyebiliriz.

Ayrıca, Disney‘in bu hamlesi, geçtiğimiz aylarda AT&T‘nin gerçekleştirdiği atağa cevap niteliğinde bir hamle de olabilir.

Disney, 2012 yılında da Lucasfilm’i satın almıştı ve hemen ardından başlattığı çalışmalar ile Lucasfilm’in efsanelerini yeniden beyaz perdeye getirerek geleceğe yönelik ciddi yatırımlarda bulunmuştu.  Tüm bunlar gerçekleşirken, diğer firmalardan da Disney’e rakip olabilecek hamleler geliyor.du. Daha önce bahsettiğimiz, AT&T’nin gerçekleştirdiği satın alma işlemi de bunlardan bir tanesiydi.

Bob Iger’in CEO görevini yürüttüğü şirket, satın almalara devam edecek gibi gözüküyor. Uluslararası alandaboy göstermeye başlayan, üye sayısını arttıran ve buna paralel olarak gelirini üst seviyelere çıkaran Netflix, Disney’in gözünden kaçmadı diyebiliriz. Disney‘in bu önemli satın almayı gerçekleştireceği yönünde söylentiler ise, sektörde konuşulmaya devam ediyor.

Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Marvel imzalı yapımları bulunan Netflix, House of Cards, Orange is the New Black, Stranger Things gibi kendi orjinal serileri ile de beğeni toplamakta. Disney‘in, Netflix‘i satın alması birçok farklı sonuç doğurabilir.

Yapımlara ayrılan bütçelerin artacağı çok açık olarak gözükse de, bu aynı zamanda daha fazla para anlamına da gelebilir. Satın alma işlemi gerçekleşirse, büyük olasılıkla Netflix’in abone sayısı artış gösterecektir. Bununla birlikte, bahsettiğimiz gibi fiyatların da artması mümkün gözüküyor.

Şu an için, Disney ve Netflix cephesinden herhangi bir resmi açıklama yok. Ancak, tabi ki de ateş olmayan yerden, duman da çıkmaz. Konuyla ilgili detaylar gelince, siz değerli okuyucularımızla gelen detayları paylaşacağız.

 @ardameric