Geçtiğimiz yıllardan beri konuşulan Apple iPhone modellerinin lightning girişini 2021 yılında kaldırıyor mu?

Geçtiğimiz haftalarda Apple‘ın yol haritası ve iki yıllık yeni plana geçme olasılığı ortaya çıkmıştı. Doğru tahminleriyle anılan TF-Securities‘ten ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo, iPhone SE2 modelinin 2020 yılının ilk yarısında piyasaya sürüleceği tahminini yenilerken, yeni iPhone modellerinde lightning girişinin olmayacağını da doğrular nitelikte bir açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz tahminlere göre 2021 yılına kadar lightning girişi olmayan bir iPhone planlanmazken, yeni portun tamamen kablosuz bir deneyim sağlaması bekleniyordu.

Şimdilik Apple‘ın yalnızca üst model iPhone modelleri için lightning girişini kaldıracağı ve tamamen kablosuz deneyimi üst modellerine sunacağı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz aylarda yapılan tahminlerde, Apple‘ın lightning portu girişini kaldıracağı ve yerine Macbook ve iPad üretim akışında olduğu gibi USB-C portu kullanılacağı tahmin ediliyordu.

Ancak son tahminlere göre Apple’ın, iPhone modellerinde USB-C standardına geçmeden evvel, portu tamamen kaldırmayı planladığı gibi bir durum da ortaya çıkmış gözüküyor. Bakalım yeni iPhone modellerinde port girişi nasıl olacak ve devir değişecek mi? Bunları yakın zamanda göreceğiz.

@ardameric