2019 Yılı içerisinde sunulan Apple iPhone Pro modelleri için de söylentileri dolaşan, ancak gerçekleşmeyen Samsung Y-OCTA OLED panel kullanımının 2020 yılı Apple iPhone Pro modellerinde kullanılabileceği bilgisi ulaştı.

2020 yılı Apple iPhone modellerinde kullanılabileceği söylenen Y-OCTA OLED panellerin, 2019 yılında şu an satışta olan iPhone Pro modellerinde de kullanılabileceği söylentisi vardı.

ETNews‘in haberine göre Samsung, 5.4″ ve 6.7″ ekranlar için tek OLED panel tedarikçisi olarak yeni iPhone modellerine üretim yapacak.

Y-OCTA teknolojisi, ekran üzerinde hücre içi dokunma algısını kullanıyor ve bu sebeple farklı bir dokunmaya duyarlı katmana gerek kalmıyor. Bu sayede panel daha ince olduğu gibi maliyeti de aşağı çekilmiş oluyor.

Habere göre Samsung‘un, Apple‘ın istediği bu panelleri üretebilecek tek firma olduğu belirtiliyor. 2018 yılında da konuşulan bu projenin Cupertino merkezli Apple tarafından etraflıca değerlendirildiği, ancak henüz zamanı gelmediği düşüncesiyle ertelendiği biliniyor.

Apple‘ın önümüzdeki yıl iPhone SE 2 ismiyle 4.7” ve iPhone 12 ismiyle 6.1″ OLED ekrana sahip modelleri piyasaya sunacağı tahmin ediliyor. Apple’ın Pro modelleri dışında yer alan bu modelleri Samsung ve LG markalarından temin edeceği öngörülüyor. Bunun anlamı 6.1″ büyüklüğünde olacağı tahmin edilen iPhone 12 modelinin “on-cell touch” yani, “hücre içi dokunma algısı” özelliğine sahip olmayacağı da anlaşılıyor.

Samsung Y-OCTA panelini Galaxy Note 7 modelinden beri kendi telefonlarında da kullanıyor. Samsung Galaxy S serisinde bu panellere S8 ve S8+ modelleriyle birlikte geçiş yaptı.

@YuksekTeknoTv