Mobil kimlik sayesinde ehliyet ve nüfus cüzdanınız telefonunuzda güvende

Evden çıkarkan ehliyet veya kimlik kartınızı yanınıza almayı unuttuğunuz oldu mu? Sırf kimliğiniz yanınızda olmadığı için havaalanından uçuş kaçırıp eve dönmeniz gerekti mi? Bu tip unutkanlıklar yakın bir gelecekte artık sorun yaratmayacak çünkü akıllı telefonunuz bu önemli bilgileri sizin için güvenli bir şekilde tutuyor olacak.

Mobil kimlik dönemi Android’in R kod adlı yeni işletim sistemiyle mümkün olabilecek çünkü güvenlik konusunda Android çok ciddi önlemler alarak bu yeni işletim sistemini kullanıma açacak. Android’in güvenlik konusundaki hassasiyetine en çabuk yanıt veren firmalardan biri da Qualcomm olmuş ve iki firma beraberce çalışarak Snapdragon 865 ve 765 chipsetleri ile mobil kimlik konusunu hayata geçirebilecekler. Bu iki chipsete sahip Android R işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda güvenli bir şekilde ehliyetiniz ve kimlik kartınız mobil bir şekilde taşınabilecek ve havaalanı gibi yerlerde kullanılabilecek.

Mobil kimlik konusundaki bir çok detayın paylaşılmadığı duyuruda ilerleyen günlerde yeni gelişmeler yaşanmasını bekliyoruz. Bu tür bir uygulama ülkemizde de mümkün olabilir mi? İşlem hızı açısından çok faydası olabileceğini düşündüğümüz bu tür bir sistem aynı zamanda kullanıcıların güvenlik endişelerini de beraberinde getireceği için bu sorunun cevabını bekleyip göreceğiz.