Akıllı telefonların yerine göz koyan akıllı gözlükler şimdiden uygulama filtrelerini değiştirmeye başladı

Yeni nesil sosyal medya uygulamaları arasından en farklı olma adına çalışmalar yapan Snapchat her zaman yenilikleriyle kullanıcılarını şaşırtmayı başarıyor.

Snapchat uygulamasındaki filtrelerin çoğu kamerayı kullanarak arttırılmış gerçeklik etkileri yaratma üzerine kurulu. Bu konuda içerik üreten firmaların başında gelen Snap şirketi çatısı altında Snapchat uygulamasını da barındırmakta. Snap, kurulduğundan beri Arttırılmış Gerçeklik üzerine içerik, oyun ve hatta sanatsal çalışmalar da yaratmak için çalışıyor.

Snap’in iki yıl önce kurduğu Lens Stüdyo tamamen Arttırılmış Gerçeklik içerikleri üretebilmek adına yazlım geliştiriyor. Gelecek hafta duyuracakları yeni Snapchat filtrelerinde de özellikle geliştirilmiş 3 boyutlu yüz maskeleri olacağını müjdeliyor. Arttırılmış gerçeklik adına Snap’in en büyük rakipleri arasında Instagram’ın Spark firması, Adobe’nin Aero ve Apple’ın Reality Composer firmaları yer alıyor.

Arttırılmış Gerçeklik üzerine çalışan bu önemli firmalara bakarak gelecek yılın bu alanda çetin bir rekabetle geçeceğini söylemek hiç de güç değil. Bu rekabetin kullanıcılara yansıması ise çok ilgi çekici ve eğlenceli içeriklerle dolu olacağı da şimdiden belli.